21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,589 TL
  • 5,400 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

20 KAT FAZLASINI İSTİYOR

Kadıahmetoğulları, 650 TL'ye aldığına 1300 TL istiyor.. Akdeniz Özel Haber. Bu ne yüzsüzlük...

Isparta

 

         Yer: Isparta. Proje: Ticaret ve Kültür Merkezi. Yüklenici: Meşhur Kadıahmetoğulları. İnşaat alanı: 50 bin m2. Filmin adı: Yüzsüzler.

         Isparta'da Ticaret ve Kültür Merkezi Projesi artık yılan hikayesine döndü. Yüklenici firmanın adı da bugünlerde 'yüzsüzlükle' anılıyor. Mart-2009'da inşaatı tamamlanması gereken Kadıahmetoğulları, 5 yıl geçmesine rağmen hala inşaatı tamamlamadı. Göstermelik hareketlerle ITKM'de vakit geçiren Kadıahmetoğulları, Isparta Belediyesi'ne olan 26 milyon TL'lik borcunu da ödemiyor. Belediye bu borcun hemen teslim alınabilecek 13 milyon TL'lik kısmı için ITKM'de yükleniciye düşen kısımdan dükkan almaya karar verdi. 3 ayrı yerden yapılan değer tespitinde dükkanların m2 birim fiyatının 6500 TL olduğu belirlendi. Söz konusu takas, Belediye Meclisi'ne havale edildi. Tam karar alınacakken yüklenici firma fiyata itiraz etti. Meğer yüklenici m2 başına 13 bin TL para istiyormuş.

20 KAT FAZLASINI İSTİYOR

         ITKM yüklenicisi Kadıahmetoğulları A.Ş için 'yüzsüzlüğün bu kadarı' denilebilecek bilgi tam bu noktada ortaya çıkıyor. Günaydın döneminde proje tadilatı isteyen Kadıahmetoğulları için yapılan 3.zeyilname kapsamında değer artışları ortaya çıktı. Artan değere karşılık Bayındırlık birim fiyatları üzerinden m2'ye 650 TL fiyat biçildi. M2'si 650 TL'den toplam değer artışı kadar olan bedel yüklenicinin borcu olarak Belediyeye hesaplarına işlendi.

         3.Zeyilname kapsamında artan inşaat ve değere karşılık m2'si 650 TL'den borçlanan Kadıahmetoğulları, borca karşılık dükkan alınması girişimi yapılınca m2 başına 13 bin TL istedi. Belediyenin 3 ayrı yerden yaptırdığı m2'si 6500 TL'lik tespiti kabul etmeyen Kadıahmetoğulları, m2'ye 13 bin TL istedi. Kadıahmetoğulları'nın itirazı üzerine 13 milyon TL'lik borca karşılık dükkan alınması maddesi meclis gündeminden de düşürüldü.

         Plan ve Bütçe Komisyonu meclise sunduğu raporda söz konusu maddeyle ilgili şu görüşlere yer verdi:

         " Komisyonumuza havale edilen 'Kadıahmetoğulları A.Ş'nin Belediyemize olan borçlarının tahsili amacıyla ITKM inşaatında ve projesinde paylaşımda müteahhit firma Kadıahmetoğullarına düşecek mülklerden Belediyemiz alacakları karşılığı mülk alınmasının görüşülmesi' konusunda komisyonumuzca yapılan inceleme sonucunda Kadıahmetoğulları tarafından Isparta Belediyesi'ne olan borcuna karşılık ITKM C Blok Zemin katta bulunan 27 nolu bağımsız bölümün Isparta Belediyesi'ne verilmesine yönelik dilekçesine istinaden Isparta Sulh Hukuk Mahkemesi'nin 2013/11 değişik iş sayılı dosyasında yaptırılan keşif ve düzenlenen bilirkişi raporu ile tespit edilen 6 milyon, 641 bin 725 TL gencel-rayiç değere yüklenici tarafından itiraz edildiğinden mevcut durumda konunun mecliste değerlendirilemeyeceği ancak itiraz üzerine mahkemenin bu itirazı değerlendirip ek bilirkişi raporu düzenlemesi ve yüklenici şirketin yeni bir talebi olduğu takdirde meclis gündemine tekrar alınmak üzere bu maddenin meclis gündeminden çıkarılması uygun görülmüştür."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR