15 Temmuz 2018 Pazar

  • 4,856 TL
  • 5,671 TL
  • 193,55 TL
  • 89.898
ISPARTA 27°
BALKONDAN ÇÖP ATARKEN DÜŞTÜ

BALKONDAN ÇÖP ATARKEN DÜŞTÜ

EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

GENÇ YAŞTA İNTİHAR EDEREK YAŞAMINA SON VERDİ

GENÇ YAŞTA İNTİHAR EDEREK YAŞAMINA SON VERDİ

KÖPRÜDE KORKUNÇ KAZA

KÖPRÜDE KORKUNÇ KAZA

2 SAAT ISLAK MAYO İLE KALIRSANIZ KESİN PROSTAT OLURSUNUZ

2 SAAT ISLAK MAYO İLE KALIRSANIZ KESİN PROSTAT OLURSUNUZ

Isparta

SDÜ Tıp Fakültesi koruyucu hekimlik projesi kapsamında,halka açık bilgilendirme konferanslarına devam ediyor. Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı ve öğretim üyeleri, halka ve SDÜ Hastanesi’nde tedavi görenlere ‘Prostat ve Böbrek Taşı Hastalıklarında Son Gelişmeleri’ anlattı.

PROSTAT GÖZLÜK TAKMAK YA DA SAÇLARIN BEYAZLAMASI KADAR DOĞAL

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alim Koşar, hastalıkların tedavi edilmesi kadar, bilinçlendirmenin de çok önemli olduğunu vurguladı.Üroloji bölümü olarak, gayet güçlü bir kadroya sahip olduklarını belirten Koşar ciddi vakaları konseyde tartıştıklarını söyledi.  Bütün ürolojik hastalıklara değinen Koşar, üç boyutlu görsel grafikler ve ameliyat anı sair bilgilerle destekli sunumunda prostat ve böbrek taşı hastalıkları hakkında çok hayati bilgiler paylaştı.Erkek ve 40 yaş üzeri kesimlere seslenen Prof. Dr. Koşar, prostat ve kanserleri, böbrek taşı hastalıkları konusunda ana hatlarıyla şu bilgileri paylaştı:

“Prostatta 40 yaştan sonra büyüme başlar. Nasıl ki ileri yaşlarda gözlük takmak, saçların beyazlaması doğal bir süreç ise prostat içinde aynısıdır. Prostat yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Önlenemez. Ama tedavi edilebilir. Biz de SDÜ olarak tedavi ediyoruz. Bugün daha çok ‘Minimal İnvaziv’ şeklinde tanımladığımız yöntemleri uyguluyoruz.

40 Yaş Üzeriyseniz Ve 2 Saat Islak Mayo İle Kalırsanız Kesin Prostat Olursunuz

Prostatı geciktirmek ve yönetimini sağlıklı şekilde yapmak için doğru beslenmenin şart olduğunu belirtebilirim. Dikkatli yaşayacağız. Size çarpıcı bir örnek paylaşayım: Erkekseniz, 40 yaş üzerindeyseniz ve 2 saat ıslak mayo ile kalırsanız kesin prostat olursunuz.

Sadece prostat ya da böbrek taşı hastalıkları için değil tüm vücut sağlığı dikkate alınarak söylüyorum: Doğal besleneceğiz. Sebze ağırlıklı besleneceğiz. Ve bu nokta çok önemli; egzersiz yapacağız.

Prostatta tehlike olan nokta kanserdir. Bilimsel araştırmalar her 7 erkekten 1’inde prostat kanseri geliştiğini göstermiştir. Bunun için de 40 yaş sonrası her erkek mutlak surette yılda 1 kez check-up yaptırmalıdır. Prostat kanserlerinde erken teşhis ile kişi yüzde 100 oranında sağlığına kavuşur. Eğer kanser ilerlemiş durumda teşhis edilirse bu oran ne yazık ki yüzde 40’a geriler.

Prostat aileyi takip eden bir kanser türüdür. Ailesinde prostat kanseri öyküsü olan daha çok dikkat etmelidir. Yağlı ve fazla proteinli beslenmeyeceğiz. Sebze ağırlıklı bir mutfak kültürünü benimseyeceğiz. Haftada 3- 4 kez egzersiz yapacağız. Şu da çok önemli: Hastalığa yakalanmadan önce sağlıklı beslenme kültürünü edineceğiz. Örneğin közlenmiş domates ve yeşil çay tüketiminin prostatı geciktirdiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.”

ÇAY SEVİYORSANIZ YANINDA MUTLAKA ÇOK SU DA İÇİN

SDÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Âlim Koşar, böbrek taşı hastalıkları açısından da hayati değer taşıyan bilimsel bilgiler paylaştı.Koşar, şöyle dedi:

“Türkiye’de tuz kısıtlamasına gidilmesi gerekiyor. Vücudun günlük tuz ihtiyacı 6 gram. Ancak biz Türkler günlük 20 gram tuz tüketiyoruz.Bu da tansiyon, mide kanseri yapar. Biz çay içmeyi seven bir toplumuz. Çay içtiğinizde mutlaka su da tüketin. Böbrek taşı hastalarının günlük 2 litre idrar atması gerekiyor. Böbreği taş üreten hastaların özellikle limonu çok tüketmesini öneriyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Istemizok Zabaryan

01 Ağustos 2017 Salı 20:58

Prof.zihni sinir, ben denemedim ama sana plastik poseti tavsiye edebilirim, hem su tutmuyor, hem de cabuk kuruyor.

Barış

30 Temmuz 2017 Pazar 17:39

Madem ki ıslak don ile bekleyince prostat olunuyor, demek ki denize donsuz girmemiz lazım. Kesin çözüm.

Prof.zihni sinir

29 Temmuz 2017 Cumartesi 16:04

Hocam mayo slip olunca farkediyormu? O zaman mayolu değil donla denize girmek gerekiyor. Don kumaşı pamuklu olduğu için çabuk kurur.Bir de 1 saat 59 dakika kalırsak bişey olmaz değil mi? Benim sorularım bu kadar.

Celal

30 Temmuz 2017 Pazar 14:37

sen dalganı geçiyosun ama o hastalıklarla boğuşan bilir zorluğunu!

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR