24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,556 TL
  • 5,357 TL
  • 200,52 TL
  • 101.892
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

1500 yıllık rahip heykeli müze bahçesinden çalındı

1500 yıllık rahip heykeli müze bahçesinden çalındı

Isparta

ISPARTA'nın Yalvaç İlçesi'nde müze bahçesinde bulunan M.S. 6'ncı yüzyıldan kalma rahip heykeli çalındı.
Yalvaç Adliyesi ile Hükümet Konağı'nın ortasında bulunan, etrafı yaklaşık 1 metre istinat duvarı ve 2 metrelik demir korkuluklarla çevrili Müze Müdürlüğü bahçesinde yer alan M.S. 6'ncı yüzyıldan kalma 70 santim boyundaki rahip heykeli, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce çalındı. Bu sabah mesai için gelen müze görevlileri tarafından fark edilen hırsızlık olayı polise bildirildi. Olay yerine gelen polis ekipleri yaptıkları incelemede istinat duvarındaki demir korkulukların kesildiği ve tarihi eserin bu şekilde çıkarıldığını belirledi. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.
Tarihi rahip heykeli 31 Aralık 2010 tarihinde Nevşehir'den Yalvaç'a tarihi eser satmaya geldiği belirlenen 4 kişinin Eğirler Köyü yakınlarında durdurulmasıyla ele geçirilmişti. Polis, hırsızlığı o dönem yakalanan şüphelilerin gerçekleştirmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

TERAVİH NAMAZI ESNASINDA YAPILMIŞ

Emniyet Müdürlüğü ekipleri güvenlk kameralarından elde ettiği görüntüler sayesinde hırsızlığı birden fazla kişinin halkın teravih namazı için camiye gittiği 22.00 -22.30 sıralarında gerçekleştirdiğini tespit etti. Emniyet Müdürü Tarık Korucu çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü eşgali belirlenen şahısların en kısa zamanda yakalanması için uğraştıklarını belirtti.

NEDEN BU ESER ALINDI?

Hırsızların müze bahçesindeki onlarca tarihi kalıntı arasından neden bu eseri seçtikleri konusunda da bir gelişme yaşandı. Müze yetkilileri bahçede sergilenen diğer eserlerin insan gücü ile kaldırılamayacak kadar ağır olduğunu en hafif eserin bu çalınan eser olduğunu iddia ettikleri öğrenildi

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR