24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,672 TL
  • 5,493 TL
  • 193,69 TL
  • 103.494
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

12 saniye içinde yol vermeyen yandı

12 saniye içinde yol vermeyen yandı

Isparta

112 Acil Servis’te ‘akıllı ambulans’ sistemine geçiliyor.Adres tarifi dönemi bitecek, olay yeri cep telefonu sinyalinden belirlenecek.

 

12 saniye içinde ambulansa yol vermeyen ve ambulansı arkadan takip eden sürücülere ceza kesilecek.

 

Sağlık Bakanlığı, hayat kurtaran 112 Acil Servis ambulanslarında yeni sisteme geçiyor. Acil Sağlık Otomasyon Sistemi (ASOS),Türkiye'de akıllı ambulans dönemini başlatacak. 12 saniye içinde ambulansa yol vermeyen ve ambulansı arkadan takip eden araçlar ön ile arka kameralar sayesinde belirlenerek sürücülerine ceza kesilecek. Ambulansın gittiği hastanın ve vakanın tıbbi öz geçmişi, olay yerine varmadan çıkarılacak. Ambulans çağrısı cep telefonundan yapıldıysa adres istenmeyecek, telefondan konum belirlenereken yakındaki ambulans olay yerine sevk edilecek.

 

10 DAKİKADA OLAY YERİNDE

 

112 Acil Servis ambulanslarıyla ilgili yeni düzenlemeleri anlatan Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar, akıllı ambulans sistemini bu yıl sonunda uygulamaya başlayacaklarını söyledi. Ambulansların şehir içinde en geç 10 dakika, köylerde ise 30 dakikada vakaya ulaşmasını amaçladıklarını belirten Nacar, "Kaç ambulans görevde, kaç kilometre yapıldı, kaç vaka alındı, kaç vakaya ne kadar zamanda gidildi, bunların hepsi artık Acil Sağlık Otomasyon Sistemi'nde (ASOS)yer alacak" dedi.

 

ADRES SİNYALDEN BELİRLENECEK

 

Yeni sistemde her ambulansta tablet ve navigasyon cihazı bulunacağını vurgulayan Nacar, "Ambulanslarımızda navigasyon cihazı ve vakanın tıbbi geçmişini elektronik ortamda görebileceğimiz bir tablet olacak.Arama cep telefonundan yapıldıysa adres istenmeyecek, telefondan gelen sinyalle direkt konum alınacak. İstasyon, en yakın ambulansı sistemde bularak olay yerine sevk edecek. Sistem adres bilgilerini en yakın ambulanstaki navigasyon cihazına bildirecek. Cihaz, alternatif 4-5 yolu bularak trafiğin en düşük olduğu yolu zamanlamayla birlikte ambulans şoförüne sunacak. Daha önce adres istiyorduk, sokak adları değişmiş oluyordu, yolu bulmakta zorlanıyorduk ve adres tarifi alırken kazalar yaşanıyordu" diye konuştu.

 

YOL VERMEYEN YANDI

 

Trafikte ambulansa yol vermeyen araçlarla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü ile prokotol imzalama aşamasında olduklarını kaydeden Nacar,şunları söyledi: "Ambulansın arkasında bulunan kameranın aynısını öne de yerleştireceğiz. Ambulansa yol vermeyen ve arkadan hızla takip eden sürücülerön ve arka kamerayla tespit edilecek. Kamera sürekli kayıt yapacak. Bir kazaveya bir şikâyet olursa bu kameradan izleye bileceğiz. Yol vermeyen araçlarıtespit ettiğimizde 12 saniyelik bir görüntü alınacak ve Trafik ŞubeMüdürlüğü'ne gönderilecek. 12 saniye, bir aracın yolu açması için kısa bir süreolarak görülebilir. Ancak önce siren sesi açılacak, ardından uyarı ikazıyapılacak, 12 saniyelik süre bundan sonra başlayacak. Bu süre içinde yolvermeyen sürücüye 80 TL ceza kesilecek. Ayrıca ambulansa 2, 3 ve 4 şerittenasıl yol verilir bunun standartlarını belirliyoruz. Bu standartlar okullardada öğretilecek, ehliyet sınavlarında da sorulacak. Dizilere ve filmlere de, bubilgilerin aktarılacağı kurgu sahneler eklenecek."

 

HASTANIN TIBBİ ÖZGEÇMİŞİ ÖNCEDEN BİLİNECEK

 

vatandaşların tıbbi bilgilerinin yer aldığıe-nabız sisteminin ambulanslarda kullanılacağını da dile getirdi:"Ambulans harekete geçtikten sonra gidilen hastanın ismi, e-nabız sistemine düşecek. Sistem birkaç dakika içinde o şahısla ilgili tıbbi özgeçmişi çıkaracak. Hastanın kan grubu, ameliyatları, hastalıkları, kullandığı ilaçlar ve alerjik olduğu durumlar daha olay yerine varmadan öğrenilmiş olacak."


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR