25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,700 TL
  • 5,508 TL
  • 197,37 TL
  • 102.825
ISPARTA 17°
LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

1 Temmuz'da başlıyor, zorunlu olacak

1 Temmuz’dan itibaren az tehlikeli ve 50’den az çalışanı olan kamu, özel tüm işyerlerine iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu geliyor. Manavından fırınına, pastanecisinden, taksicisine, mobilyacısından giyim eşyası satanlara kadar bir kişi bile çalıştırsa binlerce işyeri için yeni dönem başlıyor.

Isparta

 

1 Temmuz’da, on binlerce işletmeyi ilgilendiren önemli biruygulama başlıyor. Bu tarihten itibaren, bir kişi bile çalıştıran işyerlerine,iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu geliyor.

 

Konunun detayına girmeden önce bir özet yapayım. İşkazalarını önlemek amacıyla 2012 yılında, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuçıkartıldı. Her iş yerinde bir iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi bulundurmazorunluluğu getiren kanun kapsamında da işyerleri; az tehlikeli, tehlikeli, çoktehlikeli olmak üzere üç gruba ayrılarak işletmelere, zorunlu uygulama içingeçiş süresi tanındı. 50 kişinin altında çalışanı olan tehlikeli ve çoktehlikeli işyerleri için hekim ve iş güvenliği uzmanı istihdam etmezorunluluğu, 2014’ün Ocak ayında başladı. Daha açık şöyle anlatayım. İş yeriniztehlikeli ya da çok tehlikeli sınıftaysa ve çalışan sayınız da 50’ninüstündeyse, iki buçuk yıldır iş güvenliği uzmanı ile hekim istihdam ediyorsunuzdemektir.

 

KAMU VE ÖZEL SEKTÖR

Kanunda öngörülen geçiş sürecinin son aşaması da 1 Temmuz’datamamlanıyor ve bu tarihten itibaren ister kamu olsun ister özel, az tehlikelive 50’den az çalışanı olan tüm işyerleri için zorunluluk başlıyor. Böylece, İşSağlığı ve Güvenliği Kanunu da resmen uygulama girmiş oluyor. Yeni uygulama kaçişletmeyi ilgilendiriyor diye baktım. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK)verilerine göre, bu yılın Mart ayında toplam işyeri sayısı 1,7 milyonun birazüzerinde. 50’den az çalışanı olan işletme sayısı ise, 1 milyon 654 bin.Bunların yarısı az tehlikeli işlerde faaliyet gösterse, kabaca, hekim ve işgüvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu 500 bin işletmeyi yakındanilgilendiriyor diyebiliriz.

 

CEZASI 13 BİN LİRA

Yeri gelmişken şunu da belirteyim: Yeni düzenlemede, 10’danaz çalışanı olan ve az tehlikeli işyerlerine bazı esneklik de tanınıyor.İşverenin kendisi ya da görevlendireceği bir kişi, gerekli eğitimleri almakkaydıyla; işe giriş ve periyodik muayeneler, tetkikler hariç, iş sağlığı vegüvenliği hizmetini kendi yürütebilecek. Peki, kanunda belirtilen kurallara uymamanıncezası nedir? 5 bin lira ila 10 bin lira arasında değişiyor, ancak hem işgüvenliği uzmanı hem de hekim için ayrı ayrı ve istihdam edilmeyen her ay içinceza katlanarak artıyor; aylık 13 bin liraya kadar çıkabiliyor.

 

YÜZLERCE MESLEK VE BİNLERCE İŞYERİ

 

1 Temmuz’da zorunlu olarak iş güvenliği uzmanı ve hekimistihdam edecek az tehlikeli işyerleri; tarımdan gıdaya, mobilyadan otomotive,elektronikten taşımacılığa kadar yüzlerce mesleği kapsıyor. Belli başlıları iseşöyle: Meyve-sebze yetiştiriciliği-depolanması-satılması, tohumculuk,ormancılık, tahıl ürünleri ile ilgili tüm işyerleri, dondurulmuş gıda üretimi,ekmek fırınları, pastaneler, manavlar, makarna üreticileri, çikolata-kakao veşekerleme ürünleri imalatı-depolanması-satışı, çay ve kahve üretimi, tüm içecekürünlerinin üretimi-satışı, halıcılar, mobilyacılar, tüm tekstil-konfeksiyonüretimi ve satışı yapan işyerleri, ayakkabıcılar, müzik aleti üreticileri,elektrikçiler, oto bayileri, oto yedek parçacıları, nalburlar, bilgisayar ileilgili tüm işler, oyuncak üretici ve satıcıları, müzayede şirketleri, suticareti yapan şirketler, eczaneler, taksiler, araç kiralama şirketleri, hertürlü nakliye işi yapan şirketler.

 

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RESMEN BAŞLADI

 

* Kamu, özel tüm işyerleri, iş güvenliği uzmanı ve hekimçalıştırmak zorunda.

* İşyerleri faaliyetlerine göre; tehlikeli, çok tehlikeli,az tehlikeli olmak üzere üç gruba ayrılıyor.*

* Tüm işyerleri iş kazası ve meslek hastalığına karşı riskdeğerlendirmesi yapacak.

* 10’dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeliişyerlerinin iş güvenliği konusundaki giderlerini devlet destekleyecek.

* İşverenler Ortak Sağlı ve Güvenlik Birimlerinden (OSGB)hizmet alabilecek.

* Tüm işyerleri acil eylem planı hazırlayacak.

* Çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitimverilmesi zorunlu. Çok tehlikeli işlerde çalışanlar mesleki eğitim ve belgealacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Rüştü gencel

24 Haziran 2016 Cuma 09:41

Işeüvenlik uzmanı komyonla yol uk yaparak kı hizmet verecek hükümet sivil toplumla görüşmeden nasıl hizmet vereceıini kendide bilmiyor

eflatun

23 Haziran 2016 Perşembe 17:10

bi ara gıda mühendisleri vardı sonra herkese birer sertifika verdiler parayla mühendisler dava açtı falan filan ...... şimdide doktorlaramı soydurtacaklar esnafı işyerinde 1 kişi bile çalışsa doktor bulunduracakmış olmayacak duaya amin demeyin bari

Pala

23 Haziran 2016 Perşembe 10:54

Önce işçilerin sigortalarini yaptirsinlar sonrası golay işverene sigorta yap diyorsun adam yok dükkan kirasi var yok vergisi var saydırıyor yetkililer önce isyerlerini sıkı takibe alsınlar özellikle sanayi esnafı bi araba yaptırmaya gittinmi dünyanın parasını istemeyi biliyorlar işçinin de sigortasını yapsınlar

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR