21 Nisan 2018 Cumartesi

  • 4,076 TL
  • 5,009 TL
  • 175,11 TL
  • 110.932
ISPARTA 16°
ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

1 kg gül yağı 198 çeyrek altına bedel

1 kg gül yağı 198 çeyrek altına bedel

Isparta
 TÜRKİYE’nin gül bahçesi Isparta’da gül çiçeği hasadı tüm hızıyla devam ediyor.  1 milyon 400 bin adet gül tomurcuğundan elde edilen 1 kg’lık gülyağının fiyatı 12 bin avro olarak açıklandı. 12 bin avroya ise 198 adet çeyrek altın satın alınabiliyor. Isparta yağ gülü dünya kozmetik sanayinin en önemli hammaddesi olarak kabul ediliyor. Dünyaca ünlü parfüm markaları Isparta gülünü kullanıyorlar
 
Dünyanın en kaliteli güllerinin üretildiği Isparta’da gül çiçeği hasadında sona gelindi. Güneykent beldesi başta olmak üzere İslamköy, Yakaören, Gelincik gibi köylerde sabahın ilk ışıkları ile birlikte başlayan gül toplama işlemi hava koşullarının aynı devam etmesi halinde Temmuz başında son bulacak.
Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, sezonun verimli geçtiğini ifade ederek 2017’de 8 bin tonluk gül çiçeği rekoltesi beklendiğini açıkladı. 8 bin ton gül çiçeğinden ise 1500 ila 1750 kg arasında gül yağı çıkarılması hedefleniyor. Gül yağının kilogramı 12 bin avrodan alıcı buluyor.
AVRUPAYA SATILIYOR
Gülbirlik Genel Müdürü Çelik, Isparta’da üretilen gül yağının daha çok Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Uzakdoğu ve Körfez ülkelerine satıldığını söyledi. Genel Müdür Çelik, “Konkret olarak da yaklaşık 20 ton civarında üretim bekliyoruz. Üretimin tamamı ihracata gidiyor. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, ABD, Kanada, Japonya, Hindistan, körfez ülkeleri gibi dünyanın dört bir yanını ihraç söz konusu. Bu yönüyle de bölge ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor. Hasat döneminin hava koşullarının iyi gitmesinden dolayı temmuz ayına sarkacağını düşünüyoruz. Bu da hem üretici hem bizler için rahat bir sezonun geçmesi kalitenin ve verimin mükemmel olması anlamına geliyor" şeklinde konuştu.
1 KG GÜL 198 ÇEYREK ALTINA BEDEL
Isparta gül yağının dünya kozmetik sanayinin en pahalı ham maddesi olduğuna da vurgu yapan Çelik, dünyaca ünlü parfüm devlerinin esans tutucu özelliği nedeniyle Isparta gülünü tercih ettiklerini söyledi. Gül yağının kilogram fiyatı 12 bin avro iken gül konkretinin kilo fiyatının bin 350 avro olduğunu söyleyen Çelik; "Tabi randımanları fark ediyor. Yaklaşık 4 ton gül çiçeğinden 1 kilo gülyağı elde edilirken, 350 kilogram gül çiçeğinden 1 kilo gül konkreti elde ediliyor. Yaklaşık 1 milyon 400 bin gül tomurcuğunun işlenmesinden bir kilo gül yağı elde ediliyor. Gerçekten çok zahmetli alın teri emek isteyen bir iş’ diye konuştu. 12 bin avroya tam 198 adet çeyrek altın satın alınabiliyor.
GÜLÜN YAĞI BÖYLE ÇIKARILIYOR
Isparta’da güller sabahın ilk ışıklarıyla birlikte toplanıyor. Bunun sebebi ise esansının en yoğun olduğu saat diliminin gün doğumundan önce gerçekleşiyor olması. Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, bahçelerden toplanan güllerin çuvallara katılarak önce alım merkezlerine götürüldüğünü oradan da gül yağı fabrikalarına getirilerek kazanlara atıldığını söyledi. Çelik, “Su dolu kazanlarda buhar verilerek kaynatılmaya başlanan güllerin çiçeğinde bulunan yağ kesecikleri kaynatma sırasında patlıyor. Buharlaşarak suyla birlikte tüp içinden geçerek soğuk ortamda karşılaşıyor. Yoğunlaşma sonucu gül yağı ayrışmış bir şekilde cam fanusta toplanıyor. Ardından musluklardan şişelere alınarak yağ odasına götürülüyor. Burada filtreleme işleminden geçirilerek gül yağı elde ediliyor” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR