visitor analyticsvisitor analytics
24 Temmuz 2017 Pazartesi 15:34

SÜLEYMAN DEMİREL DEMOKRASİ MÜZESİ AÇILDI

 Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi Açıldı
26 Ekim 2014 Pazar 12:51

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in hayatını anlatan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin açılışı başladı.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in hayatını anlatanSüleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin açılışı başladı.

 

Açılış için Isparta'ya gelen Türkiye Büyük Millet MeclisiBaşkanı Cemil Çiçek, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Demokrat Parti GenelBaşkanı Gültekin Uysal, Hüsamettin Cindoruk, Barolar Birliği Başkanı MetinFevzioğlu, Sanatçı Fikret Otyam ve eşi Filiz Otyam, Doğan Holding YönetimKurulu Başkanı Ardın Doğan, TBMM eski Başkanı Köksal Toptan, ÜrdünPrensi ElHasan Bin Tallal, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, eski bakanlar CavitÇağlar, Hüsnü Doğan, işadamı İnan Kıraç, Gaziantep eski belediye başkanı CelalDoğan, Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ, Kosova eski Devlet Başkanı Fatmir Sejdiuile Romanya eski Devlet Başkanı Emil Constantinescu, Arnavutluk eskiCumhurbaşkanı, Bangladeş Başkonsolosu, Gagauz Cumhurbaşkanı, AzerbaycanCumhurbaşkanı temsilcisi ve çok sayıda davetli açılışın yapılacağı İslamköy'egitti.

 

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hayatınınanlatıldığı Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nin açılışının yapılacağı alana geldi.

 

Açılış programı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızınokunmasının ardından başladı.

 

Programda Süleyman Demirel'in hayatından kesitleranlatılıyor.

 

Türk Halk Müziği sanatçısı Tolga Çandar, DokuzuncuCumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in en çok sevdiği türküleri seslendirdi.

 

1 Kasım 1924 doğumlu olan Dokuzuncu Cumhurbaşkanı SüleymanDemirel'in doğum günü kutlandı.

 

Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi katılımcılaratanıtılıyor.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev'in mektubu okunuyor.

 

11'nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mektubu okunuyor.

 

Atlantik'ten Hazar'a Kadar Olan Saha Bugün Burada

Müzenin açılışında konuşan İşadamı Şevket Demirel,"Şuana kadar bugünün manasını aksettirecek olan genel meselere baktık.Fakat bugünün manasını, ülkenin manasını, külliyenin manasını anlatankonuşmalar yapılmadı. Müzenin yapılışını, yapılmasına karşı olan itirazları,teşvikleri yapılan bu işi önceden izah etmiş oluyorum. Atlantik'ten Hazar'akadar olan saha bugün burada. Hepsine teşekkür ediyorum. Burada bir partimitingi, parti kongresi yapmıyoruz. Süleyman Demirel Demokrasi ve KalkınmaMüzesinin açılışını yapıyoruz. Yani tamamen politikadan uzak olan bir toplantı.Bugün buraya Demokrasi sevgisinden, Demirel sevgisi hasretini gidermeyegelmediniz. Demokraside olan kankınmayı göremeye geldiniz"

 

Ülke Tarihinde Bir İlk

Bu açılış belki de ülke tarihinde bir ilek olacaktır. HalenTürkiye Cumhuriyeti devletinde Çankaya'ya kadar uzanan yolda belgeleri muhafazaetmiş ve müze kurmuş, müzeyi de milletine bağışlayan bir başka ismekarşılaşmayacakcınız. Süleyman Demirel'i Çankaya'ya kadar uzatan unsardemokrasidir. Bu müzeden tarihçiler daha kolay bilgi edinip yazılarını gerçekciyazacaklardır. Buradaki tablo Türkiye Cumhuriye'tinin tarihidir. Müzehalkımızın Cumhuriyet döneminde demokrasiden neler kazanacağını da öğrenmiştir.Demokrasi kalkınmanın anayasasıdır. Kalkınmasız demokrasiye demokrasi denmez.Bundan dolayı bu müzenin ismine Demokrasi ve Kalkınma Müzesi dedi. Müzemilletin malıdır. tek sahibi millettir. Bu müzenin yapılmasındaki fikir nasıloluştu, nasıl yapıldı anlatmak istiyorum. Süleyman Demirel uzun devlet hizmetlerinde yaşamının her anınısaklıyordu. Sonunda saklayacak yer kalmadı. Bunları yerinde takip ettiğim içinbu sorumluluğu üstlenmeyi düşündüm. Bu kıymetli eşyalar, belgeler bir bodrumdaçürüyüp gidecekti. Halbuki bu belgeler Türkiye Cumhuriyetinin tarihini ifadeediyor. Bu noktadan çıkarak bir külliye projesi hazırlayıp Çankaya'ya götürdüm1993'te. Süleyman Demirel kabul etti projeyi ve mutlu oldu. Böylece bu projeninyapılmasında ben sorumlu oldum ve bugüne kadar bu müzenin yapılmasındauğraştım. Bu ziyaret sonucu hepinizin yürekleri dolu, beyinleri hafızalarıtazenlenmiş yarına güvenle bakan insanlar olarak ayrılacaksınız kanaatindeyim.Müze 20 senede yapıldı. Bu toprakları Bizans İmparatorluğundan alan Selçukluhanedanlığından Ertokuş Paşa'nın müzesi 24 senede yapıldı. Açacağımız müzede 20senede yapıldı. Yani müze işi kolay bi iş değil. Uzun zaman alacak bir iş. Bumüzenin orman haline gelmesi için 20 senedir ağaçlandırma yapıyoruz. Resmiolarak kabul edilen bir anıt mezar arazizi imar planına işlenmiştir. Aganınrızası olmadan. Müze yapılırken müze planına dahil olan hiçbir köy eviyıkılmadı restore edilerek muhafaza edildi. Ana planım ilerde bu köyün tamamınabir tarihi köy olarak bu müzeye dahil etmek. 10 ev hali hazırda müzeniniçindedir. Sahiplerine de yeni evler verilmiştir. Müzenin projesinin alanprojesi Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, taktik projesi ise bana aittir".

 

Müzemiz Meraklılara Her Zaman Açıktır

Vakfımız bugüne kadar devletten özel tüzel ve şahsikişilerden bağış almamıştır. İslamköy'de olmasının nedeni ise İslamköy'ünruhudur. Aga müsada ederse açılıştan sonra bağış metodlarını kullanabiliriz.Müzenin gezilmesi gürülmesi 10 saatte bin kişidir. Meraklılara müzemiz herzaman açıktır" dedi.

süleyman demirel BABA DEMİREL BARAJLAR FABRİKAR KIRALI VS VS VS

ali sütcü
26 Ekim 2014 Pazar 17:25

TÜRKİYEDE hizmet denince akla ilk gelen isim DEMİRELDİR gerisi faso fiso dur hele tansu çiller zurnanın son deliğidir ve bir nankördür DEMİREL çiller hanıma altın tepsi içinde türkiyenin en büyük partisinin genel başkanlığını ve başbakanlığını hediye etmiştir çiller hanımda miras yiyen hayırsız evlatlar gibi 3 dönemde partiyi beceriksizliği ve kaprisleri yüzünden baraj altı koyup kaçmış ve suçuda DEMİRELİN üzerine atıp kaybolmuştur şimdi tayyip beyle beraber mutluluk

7 Beğendim
10 Beğenmedim
 
Yanıtla

ilginç

ogzhan
26 Ekim 2014 Pazar 15:36

Tansu çiller neden gelmemiş merak ettim.Babamızın o kadar ekmeğini yedi.

14 Beğendim
4 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

ISPARTA'DA GÜZEL ŞEYLERDE OLUYOR!

ISPARTA'DA GÜZEL ŞEYLERDE OLUYOR!

ISPARTA'DA GÜZEL ŞEYLERDE OLUYOR!

GİZEM HAKAN HATİPOĞLU ÇİFTİ ISPARTA'DA DÜĞÜN FOTOĞRAFLARI ÇEKTİRDİ

GİZEM HAKAN HATİPOĞLU ÇİFTİ ISPARTA'DA DÜĞÜN FOTOĞRAFLARI ÇEKTİRDİ

GİZEM HAKAN HATİPOĞLU ÇİFTİ ISPARTA'DA DÜĞÜN FOTOĞRAFLARI ÇEKTİRDİ

BU OLAY ISPARTA'DA YAŞANDI !

BU OLAY ISPARTA'DA YAŞANDI !

BU OLAY ISPARTA'DA YAŞANDI !

ISPARTA'DA AKIL ALMAZ KAZA !

ISPARTA'DA AKIL ALMAZ KAZA !

ISPARTA'DA AKIL ALMAZ KAZA !

HÜSEYİN AYBATILI İSTEDİ, VALİ GÜNAYDIN RESTORASYONU BİZDEN DEDİ

HÜSEYİN AYBATILI İSTEDİ, VALİ GÜNAYDIN RESTORASYONU BİZDEN DEDİ

HÜSEYİN AYBATILI İSTEDİ, VALİ GÜNAYDIN RESTORASYONU BİZDEN DEDİ

ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR HELAL OLSUN !

ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR  HELAL OLSUN !

ÇOK GÜZEL HAREKETLER BUNLAR HELAL OLSUN !

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

Feci kazada can veren öğrencilerin cenazeleri memleketlerine gönderildi.

Feci kazada can veren öğrencilerin cenazeleri memleketlerine gönderildi.