22 Haziran 2018 Cuma

  • 4,712 TL
  • 5,487 TL
  • 192,69 TL
  • 95.371
ISPARTA 21°
GECE GÜNDÜZ DEVAM !

GECE GÜNDÜZ DEVAM !

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

ALLAH BİZİ KORUMUŞ

ALLAH BİZİ KORUMUŞ

Isparta

Gülistan'da Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında 'riskli yapı'ilan edilen 76 daire-8 blok binanın yıkımına başlandı. 1977'den bu yana kullanılan evlerin daha kenar kolonları kesilmeden yıkılması insanların yıllarca nasıl bir tehlike içerisinde yaşadıklarını Metro Mühendislik Şirketi'nin Gülistan Mahallesi'nde başlattığı kentsel dönüşüm giderek büyüyor. Metre Mühendislik, Orma evlerinden sonra 6 bloklu Sağlık Evleri ile 2 bloklu Bayındırlık Evleri'ni yeniliyor. 18 ay sonrahak sahibi 76 aileye 90 metrekarelik eski evlerinin karşılığında 130'ar m2'lik modern yeni konutlar teslim edilecek. Metro Mühendislik tarafından başlatılan kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 'riskli yapı' ilan edilen Sağlık Evleri ve Bayındırlık Evleri'nin yıkımına dün başlandı.1972 yılında inşaatına başlanıp, 1977 yılından itibaren kullanılmaya başlanan 8 blokun yıkımı 40 gün sürecek. Sağlık Evleri ve Bayındırlık Evleri'nin yıkımını üstlenen Murat Harfiyat ekibi yıkıma kurban keserek ve dua okuyarak başladı.Kesilen kurban ve okunan duanın ardından Sağlık Evleri ilk blokunun yıkımına başlandı. Yıkım 50 dakikada tamamlandı.

 ALLAH BİZİ KORUMUŞ

 Yıkımı izleyen Sağlık Evleri Yöneticisi Orman Mühendisi Uğur Ataç, 2012 yılında başlanılan süreçte sona gelinmesinden mutlu olduğunu söyledi. Ataç, şöyle konuştu: "2012 yılında başladığımız işin neticesine geldik. Şuanda binalarımız yıkılacak. Ve yerine yenileri yapılacak. 2013 yılında Belediyeye verilen dilekçe ile başladık bu işe şu anda yıkım aşamasına geldi." Yıkım sonrası da değerlendirmede bulunan Ataç, "Şu anda yıkımı gerçekleştirdik. Yıkım aşamasında gördüğümüz gibi binalarımızın dayanıklılığı yok. Binalarımız tamamen çürük. Depreme dayanıksız binalar. Daha kenar kolonlara dokunmadan bina kendiliğinden göçtü. Allah bizi korumuş. İyiki depreme maruz

kalmamışız. İnşalah daha iyi ve daha güzel yaşanır bir evimiz olacak. Isparta'ya örnek olacaktır. Sözleşmemize göre 18 ayda yeni evlerimize taşınacağız" diye konuştu.

 İNSANLAR DAİRE HESABI DEĞİL CANININ HESABINI YAPMALI

Yıkımı gerçekleştiren Murat Karaboncuk da insanların çürük binalar içerisinde yaşadığını iddia etti. Isparta için acilen kentsel dönüşüme hız verilmesi gerektiğini belirten Karaboncuk, şöyle konuştu: "Ormaevlerini yıktık. Normalde 2 köşeyi kösersin 5-10 dakikada bina kendibasınçlarıyla yıkılır. Orma evlerinde tek köşeyi keserek bina kendiliğinden geliyordu. Sağlık evleri daha kötü. 2 köşesi dururken bina kendiliğinden yıkıldı. Demek ki Isparta'da daha kötü binalar var. Ben Isparta'da kentseldönüşüme 'bana kaç daire kalacak' hesabı yapılıyor. Devletimiz Van'dan aldığı örnek ve tecrübe ile yasayı çıkarttı. Ve insanların can güvenliğini korumak için bu yasayı çıkardı. Ama bizim insanlarımız daire hesabı yapıyor. Şu

an çürük binanın içerisinde oturduklarını bir bombanın üzerinde oturduklarını bilmiyorlar. Van depreminde çalıştım. Buradan sağlam binalar vardı. Çürük binaların insanları öldürdüğünü gördüm. Bire bir kendim  kesiyor ve kendim düşürüyorum. Kendim yaşıyorum. Mühendis değilim ama yıllardır yıkım yapıporum. 5 şiddetinde bir deprem bu binaları yıkar. Burası Van'dan daha kötü. Gülistan Mahallesi'nde hemen kentsel dönüşüm yapılması gerekiyor. Arabamla geçerken evlere bakıyorum.Anlayabiliyorum. Acilen yıkılması

gerekiyor. Isparta bu konuda çok geri kalmış durumda. Bazı binalarda tarot testi bile alamıyoruz. Çünkü kum."

 10 TON DEMİR ÇIKMALI

Murat Hafriyat ortaklarından Bahattin Özay da "Kentsel Dönüşüm Yasası çerçevesinde Metro İnşaat'ın yapacağı sağlık evleri ve bayındırlık evlerinin yıkımına bugün başladık. Binalar 40-50 yıllık olduğu içinçok çürük. Halkımız öncelikle mallarını düşünmesinler önce canlarını düşünsünler.Biran evvel evlerini yenilesinler. Yöneticileri teşvik etsinler. Eskiden denetim olmadığı için fazla demir atmamışlar. 10 ton demir çıkması gereken yerde 2.5 ton demir çıkıyor" dedi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

cıkar pesindeler

06 Ağustos 2014 Çarşamba 12:05

ustlenen firma bedavayamı yapıyor sanki evleri rantiyesi olmasa yanaşmazlar şirketler bir daire yapoyor karsılıgında 5 daire alıyor menfaat dunyası dogrularıda var senelerdir o evlerde oturduk demekki sıkıntılı evlerde oturmusuz allah razı olsun sebep olanlardan insallah hayırlısı olur

misafir

06 Ağustos 2014 Çarşamba 03:14

Mülk sahiplerinin geneli sağlam bir ev istemek yerine rant peşinde,,,,borçlanma nereden çıktı? Devlet 18 ay kira yardımı da yapıyor, e daha nerem diyorlar?

Allah mı korumuş

05 Ağustos 2014 Salı 15:53

arkadaşlar nasıl allah korumuş anlamak mümkün değil, atayiz japonu da mı allah koruyor o tepremlere karşı. Siz cahilce bina yaparsanız kafanıza çöker. Az bile.

VATANDAS

05 Ağustos 2014 Salı 11:19

INSEALLAH YENI YAPILACAK BINALAR SAGLAM YAPILIR BARI ! AYRICA SEVINMEK ICIN ERKEN ! MÜLK SAHIBLERI NE KADAR BORCLANDIRILIP BANKALARA BAGIMLI HALE GETIRILIYOR !

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR