22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,643 TL
  • 5,473 TL
  • 192,80 TL
  • 103.584
ISPARTA 25°
O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

'Çalışan' Memur Geliyor

50 yıllık 657 sayılı yasa değişiyor. Memurluk, performansı iyi olanlar için daha cazip olacak. Statü ayrımı bitecek, 'kamu çalışanı' gelecek. 'Devlete kapağı atma' dönemi ve bankamatik memurluğu sona erecek

Isparta

50 yıl önce bir kanun çıkarılıyor. Memurların tüm çalışma sistemini ve özlük haklarını belirliyor. 50 yıl boyunca dünya değişiyor ama kanun yerinde. Yamalar yapılıyor ama bir türlü dikiş tutmuyor. Kanun ekonomik ve sosyal gelişmelere de engel oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu durumu şu sözlerle anlatıyor: "657'nin içi çürümüş. Dünyanın hiçbir ülkesinde artık memur işçi ayrımı yok, 'çalışan' var. Bu yapıyı kurduğumuz zaman ülkenin ekonomisine ciddi katkılar getirecek. Hiç gelmeden maaş alanlar var. 657'nin değişmesi lazım..."

2016 çalışma hayatıyla ilgili çok önemli değişiklikleri yaşayacağımız bir dönem olacak. 3 aylık eylem planında esnek çalışma, doğum izni gibi konularda yenilikler göreceğiz. Fakat asıl büyük reform 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda olacak. Kamu personel rejimi değişecek. Kapsamlı bir çalışma devam ediyor. Gençlerin maaşı, işi, tatili, emekliliği garanti görüp 'devlete kapağı atalım' beklentileri değişecek. Rekabetçi, performansın öne çıktığı bir sistem gelecek, bankamatik memurluğu bitecek. Devlet memuru yerine 'kamu çalışanı' kavramı geliyor. Kamudaki statüler de azaltılacak. Buna göre 4. maddedeki A, B, C, D gibi statüler kalkacak. Aynı statüde görev yapanların, emekli aylıkları kademeli olarak eşitlenecek ve yükseltilecek. 

PERFORMANS KRİTERİ 

Performansı yüksek memur emsallerine göre daha fazla maaş alabilecek. Ödemeler yıllık yapılacak. Oran ve miktarlar Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek. Hamileler, engelliler ve esnek çalışabilecek. Memurların iş güvencelerine dokunulmayacak. Ancak terör örgütüne mensup, yardım ve yataklık yapan memurların işten atılmasına yönelik olarak disiplin cezaları yeniden tanımlanacak. Maaş hesaplama sistemi sadeleştirilecek. Görev ücreti ve temel ücret belirlenerek maaşı oluşturan kalemler yeniden belirlenecek. 

İZİNLER ARTIYOR

Artık hafta sonları yıllık izin süresinden sayılmayacak. İzin hesabında iş günü esası getirilecek. Yıllık izin süresi, SGK'ya prim ödemek suretiyle geçen hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (on yıl dahil) 20 iş günü, 10 yıldan fazla olanlar için 30 iş günü olacak. 

EMNİYET'E AYRI SİSTEM

3 aylık dönemde polislerin ek göstergeleri 3 bine çıkacak. Emniyet Müdürlüğü personelinin atanmaları ve ilerlemeleri ayrı bir kanunda düzenlenecek. Böylece hem terfi hem görev değişikliklerinde yeni bir sistem gelecek. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ÖGRENCI

20 Aralık 2015 Pazar 20:36

sayın devlet büyüklerımız makına inşaat gıda teksıl işbulunmuyor özel sektör alişmiş 2 yıllık teknizyen calıştımayı 4yıllık boş buna benzer cok işzizvar 15 işciyı gecen iş yerlerı 2 mühendis almıyor denetim yok bunlarında yasalaşması lazım konturol mekanızması lazım saygılar

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR