22 Nisan 2018 Pazar

  • 4,076 TL
  • 5,009 TL
  • 175,11 TL
  • 110.932
ISPARTA 20°
ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

FORMÜL BULUNDU 30 MİLYON TL BORÇ SIFIRLANACAK?

FORMÜL BULUNDU 30 MİLYON TL BORÇ SIFIRLANACAK?

Isparta Belediyesi

ISBAŞ ve ISTEM'in geçmiş dönemlerden devreden 30 milyon TL'lik SGK ve vergi borcunun sıfırlanması için önemli bir adım atıldı. ISBAŞ'ın sermaye artırımı yapılacak, şirketin taşınmazları alacaklı kuruma devredilecek. Belediye'ye ait ISBAŞ ve ISTEM şirketlerinin geçmiş dönemlerden devreden SGK ve vergi borçlarının sıfırlanması için önemli bir çalışma başlatıldı. Genel Müdür, MHP'li Meclis Üyesi Ömer Gürakan, mali müşavir kimliğini de kullanarak ISBAŞ'ın ve büyük ortağı olunan ISTEM'in devlete olan borçlarının sıfırlanması için çözüm buldu.

ISBAŞ'ın sermayesi 30 milyon TL'ye çıkartılacak, sermaye artırımı karşılığında en büyük ortak olan Isparta Belediyesi'nden ayni olarak taşınmaz alınacak. Bu gayrimenkuller ISBAŞ sermayesine dahil olduktan sonra 2 şirketin borcuna karşılık SGK ve Maliye'ye devredilecek. Böylece şirketler üzerindeki borç yükü ordan kalkmış olacak. Belediye Meclisi'nin şubat dönemi ilk toplantısı dün Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın başkanlığında gerçekleştirildi. Şubat ayı gündem maddeleri ilgili komisyonlara havale edildi. Ancak ISBAŞ ve ISTEM borçlarını ve yapılandırmasını ilgilendiren gündemdeki 2 madde dikkat çekti. Meclis gündem maddelerinin görüşülüp, ilgili komisyonlara havale edilmesinden sonra ISBAŞ Genel Müdürü Ömer Gürakan, meclis üyelerine bilgi verdi. Gündemdeki 2 maddenin ISBAŞ ve ISTEM şirketlerinin borçlarının sıfırlanmasıyla ilgili olduğunu belirten Gürakan, "ISBAŞ'ın en büyük ortağı Isparta Belediyesi'dir.

Çözüm odaklı bir çalışma. Daha önce meclisimizde 8 milyon TL'lik sermayenin 27 milyon TL'ye çıkarılmasını karar almıştık. Şimdi bu kararı iptal ediyoruz. Nedeni ise sermaye artırımının borçlarımıza yetmiyor olması. Sermayeyi 30 milyon TL'ye çıkartıyoruz. Bu sermaye artırımının 5 milyon TL'sini nakit alarak alacağız. 17 milyon TL'lik kısmını ise ayni olarak çözümleyeceğiz. ISTEM'in en büyük ortağı da ISBAŞ. Biz bu yasal düzenleme ile 2 şirketin de devlete olan borcunu sıfırlamış olacağız" diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR