05 Aralık 2020 Cumartesi

ENGELLİLERİMİZ BİZİM CANIMIZDIR, HER ŞEYİMİZDİR

ENGELLİLERİMİZ BİZİM CANIMIZDIR, HER ŞEYİMİZDİR

KORONAVİRÜSÜ YENDİ

KORONAVİRÜSÜ YENDİ

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA MUAF YERLER VE KİŞİLER LİSTESİ

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA MUAF YERLER VE KİŞİLER LİSTESİ

ARANAN 128 KİŞİ YAKALANDI

ARANAN 128 KİŞİ YAKALANDI

‘Akdeniz Enerji Vatandaşı Kandırıyor’

Antalya Elektrik Mühendisleri Odası, elektrik satış sözleşmesi konusunda tüketicilere dayatma uygulandığını bildirdi.

Ekonomi

Antalya Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu adınaaçıklama yapan İbrahim Kücü, Antalya, Isparta ve Burdur'da elektrik dağıtım işiyapan Akdeniz EDAŞ'ı vatandaşları kandırmakla suçladı. İşte o açıklama:

 

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AKDENİZ EDAŞ) 2013 yılındaözelleştirilmiştir.Yapılan özelleştirme sonucu Antalya, Burdur ve Ispartaillerinde Elektrik Dağıtım hizmetlerini CLK Akdeniz Enerji (CLK ENERJİ),vermektedir.

 

CLK Enerji; Antalya, Burdur, Isparta illerindekiabonelerine, bir tebligat göndererek müşteri ile aralarında "Elektriksatışına ilişkin perakende satış sözleşmesi" bulunmadığını, kendihazırladığı matbu sözleşmesinin 7 (Yedi) gün içerisinde yapılmaması halindeelektriğin kesileceğini bildirmektedir. Söz konusu bildirimler, firma çalışanıolduğuna ilişkin gerekli-yeterli bilgi bulunmayan kişiler tarafından abonelerinadreslerine yapılan ziyaretlerde söylenmektedir.

 

Tüketiciler, sadece tedarikçi CLK Akdeniz Elektrik PerakendeSatış A.Ş.’ nin haklarını koruyan, abone sahibi tüketicinin hak ve hukukunailişkin maddelerin yer almadığı tek taraflı bir sözleşmenin imzalanmasıdayatılmaktadır.

 

5490 sayılı "Nüfus Hizmetleri Yönetmeliği", 422sayılı "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği" ve diğer kanun, yönetmelikve genelgeler gereğince, tüm aboneler bu tür kurumlara TC kimlik numaralarınıibraz etmekle yükümlüdür. Ayrıca abonelerin, mevzuat gereği abonelik veiletişim bilgilerini güncellemeleri gereklidir.

 

Ancak kapı kapı dolaşan CLK Enerji görevlileri, abone bilgigüncelleme formu yerine, "Perakende Elektrik Satış Sözleşmesi"vermekte ve bu sözleşme üzerinde yer alan kısımları doldurup imzalamalarınıistemektedir. Söz konusu sözleşme ayrıntılı olarak incelendiğinde, bir çokaçıdan tamamen tüketicinin aleyhine olup, tüketicileri ekonomik, hukuksal birtakım taahhütlerin altına sokmaktadır, buna bağlı olarak mağduriyetlerinyaşanılması kaçınılmazdır.

 

Şöyle ki ;

 

Bu sözleşme 2 (İki) yıllık bir süreyi kapsamaktadır.Dolayısıyla tüketici, iki yıllık bir süre içerisinde, başka bir tedarikçi ileanlaşamayacak. Sözleşme bitim tarihinden 60 (Altmış) gün öncesine kadarsözleşmenin feshedileceğine dair yazılı bildirimde bulunmadığı sürece sözleşme1 (bir) yıl daha uzamakta ve tüketicinin mağduriyeti devam ettirilmektedir.Abone