27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

ÜNİVERSİTE SINAVI KABUS OLMAKTAN ÇIKIYOR

ÜNİVERSİTE SINAVI KABUS OLMAKTAN ÇIKIYOR

Eğitim

TED Lisesinin üniversite sınavlarında elde ettiği bu başarının altında uzun yıllara dayanan bilimsel ve planlı bir çalışma yatıyor.TED Isparta Koleji PDR uzmanı Gülin ÖZKAN, TED Lisesinin Üniversite sınavlarında gösterdiği başarının arkasında yatan gerçekleri şöyle anlatıyor:

1- TED Lisesinin fiziki yapısı:

Okulun fiziki yapısı, öğrencilerin iyi bir akademik eğitim almaları için çok elverişli. Sınıflar kalabalık değil. Bu yüzden bire bir eğitim için sınıflarda istenen ortam oluşturuluyor. Öğrencilerin sınavlarda sorulan kazanımları deneyerek öğrenebilecekleri her türlü teknik donanıma sahip fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarları var. Bunun yanı sıra bireysel ve grup çalışmaları için okul kütüphanesini de çok verimli kullanıyorlar.

2-Eğitim kadrosunun niteliği:

TED Lisesi eğitim kadrosu titiz eleme sürecinden geçirilerek seçiliyor. Alanlarında en iyi öğretmenler TED Genel Merkezi tarafından yapılan zorlu bir sınava tabii tutularak atanıyor. TED Eğitim kadrosuna katılan öğretmenler, yine TED Genel Merkezi tarafından her dönem düzenlenen mesleki hizmet içi kurslara katılıyor ve böylece öğretmenler mesleki bilgilerini güncelleyip, güçlendiriyorlar. Şu an TED Lisesinde görevli öğretmenlerin yüzde 90’ı da yüksek lisans mezunu.

3-Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisinin Etkinliği:

Üniversite hazırlık sürecinde öğrencilerimize öncelikle kendi ilgi ve yeteneklerini fark etmeleri ve kendileri için en uygun doğrumesleği seçebilmeleri için Sınıf Rehberliği, Kendini Değerlendirme Envanteri,YGS/LYS Sistemi hakkında Bilgilendirme Toplantıları, Soru Çözme Taktikleri,Zaman Yönetimi, Verimli Ders Çalışma Yöntemleri, Bireysel Ders Çalışma Programları,  Kariyer Günleri Söyleşileri, Mesleki Gölge Programı ve Üniversite Tanıtım Gezisi gibi etkinlikler düzenliyoruz. 12.sınıfa geldiklerinde ise her bir öğrenci ile birebir Hedef Belirleme Görüşmeleri yapıyoruz. Öğrenci sınava hazırlanırken hangi sıralama, hangi üniversite ve hangi bölüm için her bir dersten kaç net yapacağını belirliyor ve yıl içinde bu hedeflere ulaşmak için çalışıyor.Öğrencinin bu süreçte kendisini başkalarıyla kıyaslamak yerine kendi performansını her bir sınav sonunda daha yukarı çekmesi için yönlendiriyoruz.

Sınava hazırlık sürecinde öğrencinin başarılı olabilmesi için akademik çalışma ve zaman yönetimi kadar sınav stresini de yönetebilmesi gerekiyor. Bu süreçte de Öğrencilerimize Sınav Kaygısı Envanteri uygulayarak sınav kaygısı yüksek çıkan öğrencilerle bireysel ya da grup çalışmaları yaparak Kaygı ile Baş Etme Becerilerini kazandıracak çalışmalar yapıyoruz.

Son olarak da sınav sonrası tercih döneminde öğrencilerimize bölümler ve üniversiteler hakkında bilgilendirmeler yaparak kendi kişilik özelliklerine, ilgi ve yeteneklerine uygun, geleceğin meslekleri olabilecek bölümleri seçebilmeleri için Tercih Danışmanlığı yapıyoruz.

4- Üniversiteye Hazırlık Programlarımız ve Etkin Ölçme ve Değerlendirme Sistemi:

TED Isparta Koleji Lisesinde öğrenciler, 9.sınıftan itibaren YGS/LYS konularına göre üniversite sınavına hazırlanmaya başlıyor. 11.sınıfın sonunda yaz döneminde toplam 8 hafta YGS/LYS Kampına giriyorlar. Öğrencilerin bir yıllık Sınava Hazırlık Programı tüm branş derslerinde hazırlanıyor ve öğrencilerle paylaşılıyor. Yıl içinde TED Ankara Genel Merkez tarafından düzenlenen Ortak Deneme Sınavlarıyla öğrencilerimiz, Türkiye genelindeki başarı durumlarını görme şansına sahip olurlar. Hafta içi etüd saatlerinde öğretmenler eşliğinde soru çözümü yapıyorlar. Hafta sonları da ücretsiz düzenlenen YGS/LYS kurslarına katılarak eksik oldukları konuları tamamlama ve pekiştirme olanağını yakalıyorlar. Öğrencilerimizin akademik gelişimlerini Akademik Danışmanlarımız haftalık olarak yakından takip ediyorlar. Rehberlik Birimi olarak Akademik Danışmanlarla aylık toplantılar yaparak öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda başarısını arttırmaya yönelik çalışmalar planlıyoruz. Her bir deneme sınavı sonucu ile öğrencilerin hedef netlerini karşılaştırıyoruz, hedeflerine ulaşması ve deneme sınavında eksik çıkan kazanımları tamamlaması için bireysel etüd ve ek ödevlendirmeler veriyoruz.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

NOKTA adam

06 Eylül 2016 Salı 23:11

bu yorumu siz yayınlamazsınız ama olsun

Anonymus

06 Eylül 2016 Salı 19:23

Etütler ve öğretim kadrosu yetersiz bildiğim kadarıyla sadece 1 fizik öğretmeni bulunuyor ve lisenin toplam kadrosu neredeyse 120 kişi ayrıca bu yıl çok az öğrenci basarili oldu ve bu öğrenciler de bu başarıyı özel ders alarak ve kendi imkanlarıyla sağladılar ornegin 40 öğrenciden 17 kişinin mezun kalması bir basari değildir.Çocuğunuzu bu okula göndereceksiniz bu yorumu dikkate almanızı öneririm

Suat

06 Eylül 2016 Salı 17:44

Bildiğim kadarıyla TED Kolejinin öğretmen kadrosunda paralelci öğretmen bulunmuyor. bu önemli bir ayrıntı.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR