21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,508 TL
  • 5,297 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Planlamayı yeniden yapın

Şakir Aksöz, yeni sistem için yapılan okul planlamalarının yanlış olduğunu, ikili öğretimin ciddi sorunlar doğuracağını yazdı

Eğitim

Yeniden gözden

geçirilmeli

4 + 4 + 4 sistemine göre okullar ayarlandı ancak 14 okulda ikili öğretim yapılacak. Özellikle Isparta merkezde yeniden düzenleme yapılarak, ikili öğretimden vazgeçilmeli. Bu sistem eğitime ciddi zararlar verecek

Eğitimde 4 + 4 + 4  sisteminden sonra okulların planlaması yeniden yapıldı. Isparta Türkiye’de planlamayı ilk yapan iller arasında. Ancak planlamada ikili öğretim noktasında ciddi hatalar göze çarpıyor.

İlkokul ve ortaokulun ayrılması nedeniyle yeni binalara ihtiyaç duyuldu, yeni yapılanmaya gidildi. Özellikle merkezde dikkatimi çeken nokta planlama yapılırken, birbirine yakın iki okul birlikte planlanması gerekirken, ayrı ayrı planlanmış.

Yani, okullarda ikili öğretim tercih edilmiş. Isparta’da 14 okul ikili öğretim yapacak. İkili öğretim sağlıklı değildir. Zaten adı üzerinde ikili öğretim ve normal öğretim var. Her açıdan ciddi sorunlar doğurur. Yeni sistemde haftalık ders saati de artırıldı. Yani öğrenciler sabah cami imamı ile birlikte okula gidecek, akşam da saat 8'de eve gelecek. Kışın yine imamla birlikte yatsı namazını kılarlar artık. Bu şekilde bir eğitim sistemi çocuklarımızı mahveder. Çocuklarımızı da velilere de yazık.

Yetkililerin, planlamayı yeniden gözden geçirmesi ve imkan varsa ikili öğretimden vaçgeçmesi normale dönülmesi gerekiyor. İmkan olmayan yerde yapacak bir şey yok.

Ama birbirine yakın bazı okullar var ki, biri ilkokul, diğeri ortaokul olabilir. Bildiğim örnekleri yazayım:

Naşide – Halil Gelendost İlköğretim Okulu ile Nazmi Toker İlköğretim Okulları birbirine yakın. Arasında 500 – 600 metre ancak vardır. Mevcut planlamada ikiside ikili öğretim yapacak. Oysa biri ortaokul biri ilkokul olabilir.

Mustafa Şener İlköğretim Okulu ile IYAŞ Selçuklu İlköğretim Okulu. Bu okullarımız ikili öğretim yerine, ortaokul – ilkokul olarak planlanabilir.

Gülcü İlköğretim Okulu ile Üç Kardeşler İlköğretim Okulu aynı durumda.

Isparta’nın en gözde okullarından, son yıllarda kan kalbeden Ülkü İlköğretim Okulu’nu ikili öğretim ile bitirirsiniz. Ülkü ile yakında bir okulu ilkokul – ortaokul olarak planlayabilirsiniz.

Örnekler artırılabilir. İmkan varken, neden normal öğretim varken, ikili öğretim tercih edilir?

Bazı okullarda velilerin tepkisi oldu. Olabilir. Her düzenlemeyi isteklere göre yapamazsınız. Çocuklarımız için hangisi doğruysa, makul olan neyse o yapılmalı. Yol yakınken yeniden planlama yapılarak, hatalar düzeltilmeli. Yoksa Isparta eğitimi ciddi bir karmaşaya girer ve Türkiye eğitimindeki curcunadan farkımız olmaz.

Eğitimle ilgili yazılarımdan rahatsız olanlar, iftira boyutunca konuşmaya devam edenler, yazmaya devam edeceğim.

Ayrıca; AK Parti iktidarına Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın sağlıktaki uygulamaları çok ciddi anlamda oy kazandırdı.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer böyle giderse, AK Parti’ye çok ciddi oy kaybettirecek. Hem uygulamaları, hem açıklamaları ile. Sayın Başbakanın Milli Eğitim Bakanlığına el atması gerekiyor. Yoksa Sayın Bakan’ın yüzünden AK Parti ciddi kan kaybı yaşayabilir. Çünkü Sayın Bakan’ın açıklamaları ve uygulamaları eğitim camiasına değer vermediği izlenimi yaratıyor. Bizden söylemesi.

 


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR