22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,581 TL
  • 5,400 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

ISPARTA'DA FETÖ YURTLARI DA AÇIĞI KAPATMADI

ISPARTA'DA FETÖ YURTLARI DA AÇIĞI KAPATMADI

Eğitim

ISPARTA'da FETÖ'yle bağlantısı olduğu tespit edilen 2'si merkezde 5 öğrenci yurdunun da Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (KYK) devredilmesiyle kapasite arttı ancak bu da talebi karşılamaya yetmedi.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) bu yıl 88 bini bulan öğrenci sayısıyla birlikte barınma ihtiyacı da artıyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ'yle bağlantısı olduğu tespit edilen 2'si merkezde 5 yüksek öğrenim yurduna el konularak KYK'ya devredilirken, bunlarla birlikte KYK yurtlarının kapasitesi arttı. Ancak 4 bin 85 öğrenci kapasiteli yurtlara sahip KYK'ya bu yıl 7 bin 800 başvuru oldu. Bunun sonucunda 3 binin üzerindeki öğrenciye yurt çıkmadı.

Isparta merkezdeki 370 kapasiteli 2 yurt, KYK sistemince tanındıktan sonra öğrenci alımı gerçekleştirildi. Uluborlu'daki yurt ile Eğirdir'deki yurda ise önümüzdeki haftadan itibaren öğrenci alımı yapılacak.Atabey'de FETÖ'den devredilen yurt ise bakım- onarım sorunları nedeniyle şimdilik hizmete alınamayacak. Isparta'nın yüksek öğrenim yurdu ihtiyacının önümüzdeki yıl tamamen giderilmesi bekleniyor. Devam eden projelerin önümüzdeki eğitim sezonunda devreye girmesiyle Isparta KYK'ya 12 bin yeni kapasite sunulmuş olacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, öğrencilerin barınma ihtiyacının çözümü noktasında yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Bilgiç, şöyle dedi:

"Öğrenci sayımız 88 bin oldu. Hayırlı olsun. Bu öğrencilerimiz için yer ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Halletmemiz lazım. Özel İdare'nin yapmış olduğu 5 bin kişilik öğrenci yurdu inşaatı süratle başladı.Aynı şekilde AKFEN grubunun hastane bahçesinde barınma ve sosyal yaşam alanları oluşturacak 3750 öğrencilik bir yurt inşaatı söz konusu. Isparta'nın önemli bir ihtiyacına cevap verecek bir proje. 3 bin kişilik bir yurt projesi KYK tarafından yapılacak. Şu an proje ihalesi bitiriliyor. Aralıkta ihalesi yapılacak. 2 bin kişilik kısmı da şubatta olacaktır."

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

mehmet

27 Eylül 2016 Salı 07:36

salih isimli arkadaşı ihbar etmeye davet ediyorum. Resmen örgüt propagandası yapıyor adam alenen.

Yurt dışı

26 Eylül 2016 Pazartesi 22:58

Bu yurtdakalan öğrenciler Hale'n Isparta'da. Yeri dolmadık. Saçmalamayın

Smmtr

26 Eylül 2016 Pazartesi 17:21

O yurtlarin din somurusu yaparak himmet adi altinda insanlara gerekirse senet imzalatarak yasli insanlarin arazilerine cami yapacagiz vaadiyle el koyup muteahhitlere peskes cekilerek yapildigini dusunursek kimin haram yedigi belli olur.

salih

26 Eylül 2016 Pazartesi 15:39

El alemin kurdugu vakfın derneğin veya sirketin malına, okuluna, yurduna haramiler gibi çökmekle o tesisler devletin falan olmaz. Bildigin hırsızlık-yağma. Burada kalan-okuyam ögrencilerede hayır getirmez. Büyük ihtimalle 2. dönem veya gelecek sezona bosaltılıp tazminatlarıyla sahiplerine devredilecektir. Tesislere zarar vermeyin fazlada yayılmayın. Utanmaz arlanmaz, Allahtan korkmaz haramiler

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR