17 Ağustos 2017 Perşembe 00:53

GENEL AF GELİYOR...

GENEL AF GELİYOR...
05 Kasım 2013 Salı 02:12

Haftabaşında demokratikleşme paketini açıklayan hükümet,40 bin kişiyi kapsayacak affın da içinde olduğu yeni bir paket üzerinde çalışıyor.

Haftabaşında demokratikleşme paketini açıklayan hükümet, yeni bir paket üzerinde çalışma yapıyor. Hazırlanmakta olan yeni pakette genel affın da yer alacağı öğrenildi.
 
Rotahaber, hükümetin üzerinde çalıştığı 2. demokratikleşme paketinin ayrıntılarına ulaştı. Hazırlanmakta olan yeni pakette Alevilerle ilgili önemli düzenlemeler yer alırken, paketteki asıl bombayı ise genel af çalışması oluşturuyor.
 
Başbakan Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı demokratikleşme paketi, toplumun geniş kesimleri tarafından olumlu bulunurken, Aleviler'in ve BDP tarafından yetersiz bulundu.
 
Aleviler başta Cemevleri olmak üzere bir çok konunun pakette yer almamasını eleştirirken, BDP ise KCK tutuklularını kapsamadığı ve çözüm sürecini sürdürecek düzenleme olmadığı gerekçesiyle tepki gösterdi.
 
2. PAKET GELİYOR
 
Eleştirilere cevap veren AK partili yetkililer ise bu paketin son paket olmadığını belirterek, toplumda dillendirilen taleplerin ikinci pakette yer alacağına belirtti. Başbakan Erdoğan da demokratikleşme paketini açıklarken, 2. paketin hazırlanmakta olduğuna şu sözlerle dikkat çekmişti;
 
"Bugün ülkemiz açısından tarihi bir anı yaşıyor çok önemli bir aşamaya geçiyoruz. Burada şu hususun altını çizmek istiyorum. Bugün açıklayacağımız paket bir ilk değildir. Bir son da olmayacaktır. 3 Kasım 2002 seçimleriyle oluşan parlamento, 11 yıllık süreç içinde çok önemli reformlar gerçekleştirmiştir. Bu paket bir son da değildir. Zira insanoğlu var oldukça değişim devam edecek, şartlar değiştikçe yeni ihtiyaçlar ortaya çıkacaktır. Türkiye bugünlerde ayağında prangalarla zincirlerle bugüne kadar ulaşmıştır. Açıklayacağımız paket Türkiye’yi bütün ağırlıklarından kurtaracak bir paket değildir. Fakat bu hedef konusunda önemli bir aşamadır."
 
GENEL AF GELİYOR
 
Bu açıklamanın ardından herkes ikinci paketi merak ederken, Rotahaber, yeni paketle ilgili gündemi sarsacak bir ayrıntıya ulaştı. Hazırlıkları devam eden yeni pakette, genel af konusu da yer alıyor. Yaklaşık 40 bin kişiyi kapsaması düşünülen genel afla ilgili partinin hukukçu kurmayları çalışmalarını sürdürüyor. Genel af kapsamına kimlerin gireceğini ise çalışmayı sürdüren hukukçu kurmaylar sır gibi saklıyor. Ancak sızan bilgilere göre af kapsamına tutuklu gazeteciler, siyasi suç kapsamında olanlar ve bazı örgütlü suçlar girecek. 
 
40 BİN KİŞİ CEZAEVİNDEN ÇIKACAK
 
Kamuoyunda Rahşan affı olarak da bilinen ve daha sonradan geniş tepkilere neden olan 2000 yılındaki af gibi toplumsal tepkilere neden olmaması için titiz bir çalışma yürüten AK Parti, affı Alevilerle ilgili konuların da yer aldığı ikinci pakete yetiştirmeye çalışıyor. Af konusu ikinci pakete yetişmezse daha sonra paketten bağımsız olarak gündeme getirilecek. Af Meclis'ten de geçerse yaklaşık 40 bin kişi cezaevinden çıkacak.
 
kaynak: rotahaber

DİĞER HABERLER

HUDER ISPARTA TEMSİLCİSİNDEN HOLLANDA'YA SERT AÇIKLAMA

HUDER ISPARTA TEMSİLCİSİNDEN HOLLANDA'YA SERT AÇIKLAMA

HUDER ISPARTA TEMSİLCİSİNDEN HOLLANDA'YA SERT AÇIKLAMA

Türkiye'den o siteye girenler yandı!

Türkiye'den o siteye girenler yandı!

FBI tarafından Türkiye’ye gönderilen raporda 223 kullanıcının ziyaret ettiği ‘playpen’ paylaşımlarından indirilen yaklaşık 545 gigabyte (GB) büyüklüğündeki porno verisiyle ilgili soruşturma sürüyor.

KARA DEMİR DENİZ

KARA DEMİR DENİZ

KARA DEMİR DENİZ

Beyin ölümü gerçekleşen annenin 55 gün sonra bebeği doğdu

Beyin ölümü gerçekleşen annenin 55 gün sonra bebeği doğdu

Polonya'da tümör nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen annenin bebeği, 55 gün sonra dünyaya gözlerini açtı.

TEŞEKKÜRLER PAMUKKALE...

TEŞEKKÜRLER PAMUKKALE...

Isparta'nın şehirlerarası ulaşımında önemli firmalarından Pamukkale seyahat memleketlerine gidecek öğrencileri mağdur etmedi.

KAMU KURUMLARI VATANDAŞLAR İÇİN VAR

KAMU KURUMLARI VATANDAŞLAR İÇİN VAR

Vali Vahdettin Özkan, Yalvaç ilçesinde Belediye Başkanları ve köy muhtarları ile bir araya gelerek iletilen talepleri dinledi.

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

Sınav ve Eğitim Bir Arada

Sınav ve Eğitim Bir Arada