28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,706 TL
  • 5,507 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ÇARIKSARAYLAR KASABASINDA KATLİAM

Şarkikaraağaç Çarıksaraylar Kasabası yaylalarında tapusuz olduğu gerekçesi ile Mahkeme kararıyla vatandaşların arazilerine el koyan Şarkikaraağaç Orman İşletme ekipleri arazilerdeki meyve ağaçlarını kesmeye başladı.

İhale ilanları

Bugün yaylada motorlu testere ile 160 adet ceviz ağacını kesen Şarkikaraağaç Orman İşletme ekipleri yeşil katliamı yapmaya başladı.

 

SIRADA BİNLERCE AĞAÇ VAR

 

Şarkikaraağaç Çarıksaraylar Kasabası Yaylaları sulak  tarım arazisidir. bu yaylalarda hiçbir orman ahvali çam ,sedir vs bulunmamasına rağmen vatandaşların asırlardır kullandığı arazileri orman kadastrosu içinde ve tapusuz olduğu gerekçesi ile arazilerin orman bakanlığına ait olduğunu iddia eden  Şarkikaraağaç Orman İşletmesi mahkeme kararı ile arazileri vatandaşların elinden alıp arazilerde bulunan ceviz ağaçlarını kesmeye başladı. Çarıksaraylarda bu pozisyonda , ve mahkeme süreci devam eden 300 meyve bahçesi var, bu bahçelerdede binlerce ceviz, kiraz vişne ve çeşitli meyve ağaçları var bugün bir bahçedeki 160 ceviz ağacını kesen Şarkikaraağaç Orman İşletmesi vatandaşlardan büyük tepki gördü.

 

VATANDAŞLAR GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

 

Atalarından kalan arazide yetiştirdiği, yıllardır ürün veren , yaprak açmış dalında küçük cevizleri ile bugün kesilen 160 ceviz ağacının sahibi A.A gördüğü manzara karşısında gözyaşlarına boğuldu araziye yıllardır emek verdiğini kurak çölde bir cennet yarattığını belirten A.A Orman bakanlığının yeşili ve ağaçlandırmayı destekleyeceğine aksine hazır yetişmiş ağaçları kestiğini belirtti. sırf ağaçlar kesilmesin diye araziden vazgeçtiğini yetişmiş ceviz ağaçlarını ormana hibe ettiğini ormana hibe edilen ağaçların Şarkikaraağaç Orman İşletmesi bakımını üstlenmesi gerekirken kısa yoldan keserek kurtulduğunu belirtti.

 

VATANDAŞLAR DEVLETE KÜSÜYOR

 

Şarkikaraağaç Orman İşletmesi ekiplerinin bu uygulaması ile büyük tepki topladığı kasabada vatandaş sahipsizlikten yakınıyor Devletten ve Hükümetten sovutmaya yönelik görülen Şarkikaraağaç Orman İşletmesi ekiplerinin tavrı ve vatandaşın yıllarca emek verdiği ağaçlarını acımasızca kesmesi tek görevi ağacı ve yeşili korumak olan kurumun kendisi ile çelişmesi vatandaşta hayal kırıklığı yaratıyor.

 

BÜYÜK EKONOMİK KAYIP

 

Şarkikaraağaç Orman İşletmesi ekiplerinin bugün kestiği 160 ceviz ağacı ile birlikte sırada kesilecek birçok bahçenin olması kasabaya büyük ekonomik kayıp yaşatacak bir ağacın 10-15 yılda büyüyerek ürün verdiği düşünülürse devletin bu işten ne karı var , Vatandaşın ne kadar zararı oluşacak kasabada tartışılmaya başlamışken devletede , kasabayada bu uygulamanın yüzbinlerce lira ekonomik kayıp oluşturacağı tartışılıyor. 450 bahçenin bulunduğu yaylada 300 arazinin tapusuz olmasından dolayı birçok aile mahkemelerde sürünüyor.

Mahkemeye verilen her tapusuz arazinin orman kadastrosu içinde olduğu gerekçesi ile şimdiye kadarki mahkemelerin tümünü Orman bakanlığı kazanmasından dolayı vatandaş sıranın ne zaman kendisine gelerek bahçesinin kesileceği günü beklemeye başladı.

 

ORMAN BAKANLIĞI ACİLEN MÜDAHALE ETMELİ

Uygulamanın büyük ekonomik kayıp yaratacağını belirten vatandaşlar Orman bakanlığının görevi ağaç dikmekmi? ağaç kesmekmi? diye sorup uygulamanın acilen durdurulmasını ve 160 ceviz ağacını kesen yetkililerin cezalandırılmasını istiyorlar

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR