visitor analyticsvisitor analytics
27 Temmuz 2017 Perşembe 05:44

ANTİK KENTTEKİ TOPLU MEZARLARIN SIRRI ARAŞTIRILIYOR

Antik Kentteki Toplu Mezarların Sırrı Araştırılıyor
07 Ekim 2014 Salı 11:19

Isparta'nın Yalvaç İlçesi'ndeki Pisidia Antiokheia Antik Kentinde 3 farklı noktada bulunan toplu mezarların gizemi araştırılıyor.

Isparta'nın Yalvaç İlçesi'ndeki Pisidia Antiokheia AntikKentinde 3 farklı noktada bulunan toplu mezarların gizemi araştırılıyor.Bulunan iskeletlerin, 6 veya 9'uncu Yüzyıl'da salgın hastalık sonucu öleninsanlara ait olabileceği tahmin ediliyor.

Yalvaç'ta, Hıristiyanlığın doğduğu merkezlerden biri olarakkabul edilen Pisidia Antiokheia Antik Kentinde sürdürülen kazı çalışmalarında,geçen yıl Cardo Maksimus Caddesi Batı Portikosu'ndaki Roma Dönemi'ne aitvillada, yiyeceklerin saklanması için yapıldığı tahmin edilen 2 kuyuda toplumezar bulundu. Bu yılki çalışmalarda ise bir toplu mezara daha rastlandı.Toplam 24 kişiye ait insan iskeletleri Burdur Mehmet Akif ErsoyÜniversitesi'nden bir antropolog tarafından incelemeye alındı.

"SALGIN HASTALIKTAN ÖLMÜŞ OLABİLİRLER"

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Fen Edebiyat FakültesiArkeoloji Bölüm Başkanı ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı, iskeletlerinincelenmesinde delici, kesici alet ya da darp izine rastlanmadığınıbelirtirken, şöyle dedi:

"Bu insanlar muhtemelen 6 ve 9'uncu yüzyılda meydanagelen veba türü bir salgın hastalıktan ölmüş. Cesetler gelişigüzel soğutmakuyularına atılmış ve üzerleri de toprak ve taş parçalarıyla kapatılmış. Bu yılaynı alanda kazılarımızı sürdürürken aynı kuyulardan 3 tane daha ortaya çıktı.Bunlardan birinde daha toplu mezar bulduk. Aralarında 2-3 yaşlarında 1 çocuğunda bulunduğu 5 kişilik bir aile olduğunu tahmin ettiğimiz insan iskeletleriçıktı."

"İLK KEZ RASTLADIK"

Bugüne kadar yürüttükleri hiçbir kazıda buna benzer birduruma rastlamadıklarının altını çizen Prof. Dr. Özhanlı, şöyle dedi:

"İlk kez böyle bir olayla karşılaştığımısöyleyebilirim. Burada bulduğumuz sarnıca benzeyen ve büyük ihtimalle işyerinindeposu olarak kullanılmış 1 metre çapında 2 metre derinliğindeki yapınıniçerisinde iskeletler bulduk. Kafataslarından anladığımız kadarıyla 5 insan iskeletimevcut. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nden bir antropolog ile birliktedetaylı bir inceleme yaparak bu insanların yaşları ve cinsiyetleri konusundabilgi edinmeye çalışacağız. Ölülerin düzenli olarak gömülmedikleri vemuhtemelen öldükten sonra buraya rastgele atıldıkları şeklinde bir görünümvar." 

DİĞER HABERLER

HUDER ISPARTA TEMSİLCİSİNDEN HOLLANDA'YA SERT AÇIKLAMA

HUDER ISPARTA TEMSİLCİSİNDEN HOLLANDA'YA SERT AÇIKLAMA

HUDER ISPARTA TEMSİLCİSİNDEN HOLLANDA'YA SERT AÇIKLAMA

Türkiye'den o siteye girenler yandı!

Türkiye'den o siteye girenler yandı!

FBI tarafından Türkiye’ye gönderilen raporda 223 kullanıcının ziyaret ettiği ‘playpen’ paylaşımlarından indirilen yaklaşık 545 gigabyte (GB) büyüklüğündeki porno verisiyle ilgili soruşturma sürüyor.

KARA DEMİR DENİZ

KARA DEMİR DENİZ

KARA DEMİR DENİZ

Beyin ölümü gerçekleşen annenin 55 gün sonra bebeği doğdu

Beyin ölümü gerçekleşen annenin 55 gün sonra bebeği doğdu

Polonya'da tümör nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen annenin bebeği, 55 gün sonra dünyaya gözlerini açtı.

TEŞEKKÜRLER PAMUKKALE...

TEŞEKKÜRLER PAMUKKALE...

Isparta'nın şehirlerarası ulaşımında önemli firmalarından Pamukkale seyahat memleketlerine gidecek öğrencileri mağdur etmedi.

KAMU KURUMLARI VATANDAŞLAR İÇİN VAR

KAMU KURUMLARI VATANDAŞLAR İÇİN VAR

Vali Vahdettin Özkan, Yalvaç ilçesinde Belediye Başkanları ve köy muhtarları ile bir araya gelerek iletilen talepleri dinledi.

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

3 ARAÇ KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI

3 ARAÇ KAFA KAFAYA ÇARPIŞTI