18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
ISPARTA 13°
ÇİFTLİK BANKIN AÇILIŞINDA TEKBİR GETİRTEN ISPARTALI KONUŞTU

ÇİFTLİK BANKIN AÇILIŞINDA TEKBİR GETİRTEN ISPARTALI KONUŞTU

ISPARTA MİLLİ EĞİTİM'DE NÖBET DEĞİŞİMİ

ISPARTA MİLLİ EĞİTİM'DE NÖBET DEĞİŞİMİ

ZEHRA İLE BİRLİKTE O GÜN KORHAN'DA KAYBOLMUŞ

ZEHRA İLE BİRLİKTE O GÜN KORHAN'DA KAYBOLMUŞ

KOKU SORUNUNDA FLAŞ GELİŞME

KOKU SORUNUNDA FLAŞ GELİŞME

Göl kenarında özgürlük

Özel Hükmü ilk defa bu kadar anlaşılır şekilde AK Parti Milletvekili Recep anlattı.

Asayiş

Orman ve Su Bakanlığı tarafından uzun süren değerlendirme aşamasından sonra onaylanarak yürürlüğe giren Eğirdir Gölü Özel Hüküm Belirleme Çalışması, göl kenarındaki hayatta önemli değişiklikler yaratacak. AK Parti Milletvekili Recep Özel, Özel Hüküm Belirleme Çalışmasının sona ermesiyle yapılamayan Isparta-Konya arası duble yol için hemen ihaleye çıkılacağını müjdeledi.

            Su Kirletme Yönetmeliği kapsamında göl kenarında hiçbir şey yapılamadığını ve sadece ‘koruma’ odaklı bir anlayışın hakim olduğunu anlatan Özel, özel hüküm ile birlikte kullanma olanaklarının da geliştirildiğini söyledi. Özel, şu açıklamayı yaptı:

            “Su Kirliliği Yönetmeliği’ne göre göl etrafında hiçbir şey yapılmıyordu. Köy nüfusuna kayıtlı kişiler ahır yapamıyor, oğlu evleniyor ev yapamıyor. Özel Hükmün en önemli kazanımı köylüye özgürlük sunması. Yönetmelik ‘burada hiçbir şekilde yapılaşma yapılamaz’ demiş. Yeni düzenleme ile yapılabilecek.

DUBLE YOL PROJELERİ

ENGELİ ORTADAN KALKTI

            Mesela turizm tesisleri yapımına izin verilmiyordu. Belli bir sınır konuyordu. Soğuk hava depoları yapılamıyordu. Artık belli bir sınırından sonra bu tesislerin yapımına izin veriliyor. En önemli kısımlarından birisi göl kenarında yol yapılamıyordu. Isparta-Konya arasında duble yol yapılmak isteniyor ama yapılamıyordu. Eğirdir geçişi tamamlanamıyordu. Hepsi yapılır hale geldi.

GÖL KENARINDA

İYİ TARIM

            Tarımla uğraşan kesim için iyi tarım modelleri yaygınlaştırılacak. Zirai ilaç kullanımının yasaklığı ‘iyi tarım’ diye yumuşatıldı. Balıkçılar barınak yapamıyordu, yapabilecekler. Bunun gibi birçok düzenleme Özel Hüküm Çalışması ile getirildi.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR