22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,578 TL
  • 5,401 TL
  • 189,93 TL
  • 102.258
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Göl kenarında özgürlük

Özel Hükmü ilk defa bu kadar anlaşılır şekilde AK Parti Milletvekili Recep anlattı.

Asayiş

Orman ve Su Bakanlığı tarafından uzun süren değerlendirme aşamasından sonra onaylanarak yürürlüğe giren Eğirdir Gölü Özel Hüküm Belirleme Çalışması, göl kenarındaki hayatta önemli değişiklikler yaratacak. AK Parti Milletvekili Recep Özel, Özel Hüküm Belirleme Çalışmasının sona ermesiyle yapılamayan Isparta-Konya arası duble yol için hemen ihaleye çıkılacağını müjdeledi.

            Su Kirletme Yönetmeliği kapsamında göl kenarında hiçbir şey yapılamadığını ve sadece ‘koruma’ odaklı bir anlayışın hakim olduğunu anlatan Özel, özel hüküm ile birlikte kullanma olanaklarının da geliştirildiğini söyledi. Özel, şu açıklamayı yaptı:

            “Su Kirliliği Yönetmeliği’ne göre göl etrafında hiçbir şey yapılmıyordu. Köy nüfusuna kayıtlı kişiler ahır yapamıyor, oğlu evleniyor ev yapamıyor. Özel Hükmün en önemli kazanımı köylüye özgürlük sunması. Yönetmelik ‘burada hiçbir şekilde yapılaşma yapılamaz’ demiş. Yeni düzenleme ile yapılabilecek.

DUBLE YOL PROJELERİ

ENGELİ ORTADAN KALKTI

            Mesela turizm tesisleri yapımına izin verilmiyordu. Belli bir sınır konuyordu. Soğuk hava depoları yapılamıyordu. Artık belli bir sınırından sonra bu tesislerin yapımına izin veriliyor. En önemli kısımlarından birisi göl kenarında yol yapılamıyordu. Isparta-Konya arasında duble yol yapılmak isteniyor ama yapılamıyordu. Eğirdir geçişi tamamlanamıyordu. Hepsi yapılır hale geldi.

GÖL KENARINDA

İYİ TARIM

            Tarımla uğraşan kesim için iyi tarım modelleri yaygınlaştırılacak. Zirai ilaç kullanımının yasaklığı ‘iyi tarım’ diye yumuşatıldı. Balıkçılar barınak yapamıyordu, yapabilecekler. Bunun gibi birçok düzenleme Özel Hüküm Çalışması ile getirildi.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR