20 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,490 TL
  • 5,287 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Bedava vermeyeceğiz

SDÜ Rektörü İbicioğlu, konut meselesine açıklık getirdi.

Asayiş

Eğitim sahasında 80 bin m2’lik alanın imara açılarak üniversite çalışanları için TOKİ aracılığıyla konut üretilmesine yönelik projesine yönelik eleştiriler ve İmar Komisyonu’nun olumsuz tavrı SDÜ Yönetimini üzdü. SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, ilk kez Akdeniz’in gündeme getirdiği eleştiriler ve İmar Komisyonu’nun olumsuz tavrına yönelik açıklamalarda bulundu. Akdeniz’e konuşan Rektör İbicioğlu, SDÜ kampusu içerisinde düşünülen projenin örneklerinin başka üniversitelerde var olduğunu ve başarıyla uygulandığını anlattı.

            Üniversite sahası içerisinde ‘lojman yerine konut’ yapılması fikrinin devletin yeni lojman yapımına sıcak bakmamasından kaynaklandığını anlatan Rektör İbicioğlu, “üniversitelere lojman yapmak için ödenek verilmiyor. Zaten Hükümetimiz de son yıllarda lojman yapmıyor ve bu konuya ilişkin projelere sıcak bakmıyor” dedi.

ÜNİVERSİTENİN ENSTRÜMANLARI ARASINDA YAŞAM ALANI OLMALI

            Konut olarak planlanan yerin üniversite sahasında işlevsiz ve geleceğe yönelik planlanan bir yer olmadığını kaydeden İbicioğlu, kampus içerisinde yaratılacak yaşam alanının bir gereklilik olduğunu söyledi. Üniversite içerisinde sosyal tesisler, spor salonları, kafeteryalar, hastaneler, konaklama yerleri ve benzeri bir çok amaç dışı alanın bulunduğunu kaydeden İbicioğlu, “bu anlayışa göre üniversite içerisinde spor alanları olmamalı. Burası spor salonu değil. Veya bir lokanta, bir konaklama yeri olmamalı. Konut, yaşam alanı üniversite sahasının ihtiyacıdır ve gereklidir. Spor salonu, hastane, otel, konaklama yeri vesaire burada nasıl varsa, konut, yaşam alanı, sosyal tesisler de olmalıdır” diye konuştu.       

ISPARTA’NIN YARARINA OLACAK

            80 bin m2’lik arazi üzerinde 300-500 arasında konut, sosyal tesisler ile misafirhaneler planladıklarını belirten Rektör İbicioğlu, şöyle konuştu:

            “Bu tür projeler üniversitelere prestij sağlar. Dışarıdan hoca gelmesini sağlar. Hem siz iddialı üniversiteyiz diyeceksiniz, dışarıdan hoca çağıracaksınız ama altyapınız olmayacak. İyi ve konforlu bir yaşam alanı SDÜ’ye hoca çeker, üniversitenin cazibesini artırır. İyi üniversite hoca çeker, iyi teknoloji hoca çeker. İyi hoca da öğrenci çeker. Burada Isparta için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. İnanın madalya takacaklarına engelliyorlar, eleştiriyorlar. Bu proje Isparta’ya yarar sağlayacaktır. İyi bir iş yapmaya çalışıyoruz. Bu yapılan reva değil.”

ÖRNEKLERİ VAR

            SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu, konut projesinin yapılması için TOKİ’yi zor ikna ettiğini de belirterek Belediye Meclisi’nden ve İmar Komisyonu’ndan destek beklediğini söyledi. Hazineye ait arazi üzerine devletin bir kuruluşunun konut yapacağını ve parasını da alacağına dikkat çeken İbicioğlu, “devletin arazisinin parası yine devletin cebine gidecek. Burada devletimizin bir kaybı yok” dedi. Rektör İbicioğlu, SDÜ’de yapmak istedikleri projenin Yıldız Teknik, Dicle gibi en az 10 üniversitede başarıyla uygulandığını sözlerine ekledi.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR